Държавна опера – Стара Загора заедно с „Балкански алианс“ организира 8-о издание на Интернационална арт олимпиада за балетно и танцово изкуство, която ще се проведе на 8 декември в Стара Загора, съобщават от пресцентъра на културната институция.
В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе открита 47-ма изложба на местни художници, традиционна за септемврийските празници на града „Свищовски лозници“. Тази година в експозицията участват 26 автори, като са подредени повече от 50 творби. Произведенията са събрани в каталог – специално издание, който бе раздаден на посетителите на изложбата.
Директорът на галерията Таня Ликова представи авторите, сред които са Александър Божинов, Николай Павлович, Николай Гърков, Пламен Терзиев и други. Тя припомни, че през месец април Свищов загуби твореца Ангел Ботев, който в младежките си години активно се включва в обществения и културен живот на града. Той е инициатор и художествен оформител в продължение на години на празника „На гроздобер в Свищов“, който продължава и до днес под надслов „Свищовски лозници“. Ботев е удо
Минчо Тодоров посвещава дебютната си самостоятелна изложба „Седем стъпки“ на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков.
Експозицията ще бъде открита на 22 октомври и ще продължи до 10 ноември в галерия „Нюанс“, съобщават организаторите.
Изложбата представлява амалгама между авторски пластики и рисунки и избрани цитати от произведения на писателя, отбелязват от екипа.
„Целта на изложбата е да се обърне внимание на четенето и как то да бъде стимулирано. Много често през годините съм откривал връзки между това, което правя и текстовете на Радичков, което доведе по естествен път до произведенията представени в тази изложба“, казват организаторите на експозицията.
По думите им важен акцент, също така, е и показването на цялостния процес на работа. Зрителите ще могат да видят подготвителни рисунки, макети в мащаб и
Вдъхновена от местната природа на мястото, където живее, е изложбата на Мария Николова Отерстад, която ще бъде представена в Хасково в четвъртък. Експозицията ще бъде открита в галерия „Форум“ в областния град, съобщиха от пресслужбата на община Хасково.
Авторката е завършила Националната художествена академия със специалност „Художествен текстил“. Дълги години е живяла и работила в Норвегия.
Багрите за живописните си платна, които сега представя пред публиката на Хасково, художничката е черпила от натрупаните си усещанията за красотата на природата в село Тънково, където тя живее днес.
Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.
Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.
Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържаниет
Групата „Цар Плъх“ представя първата си самостоятелна песен „Бог за ден“.
Песента, която излиза днес, показва новата посока на групата и отваря врата към следващата глава от тяхното музикално пътешествие, коментират от Projector Plus.
По думите им песента съчетава динамиката на модерния метъл и рок с мощни китарни рифове и интензивни синтезатори, създавайки уникален звук, който провокира слушателя не само на музикално, но и на емоционално ниво.
„Текстът се подиграва със съвременната култура на презадоволяване, поставяйки под въпрос ценностите и идеалите, които доминират ежедневието ни. В свят на изобилие, където все пак не спираме да търсим повече, „Цар Плъх“ предизвиква публиката да преосмисли кое е наистина важно“, посочват от Projector Plus.
Планирано е и провеждането на мастърклас в залата на балетна школа „Па де Кре", насрочен за 7 декември. В него ще участват хореографи и балетни педагози от България, Русия и Гърция.
В програмата на арт олимпиадата са включени класически и модерни дисциплини, а в международното жури участват световно признати имена в балетното изкуство - Сара-Нора Кръстева, Костас Кафантарис, Трифон Митев, Инна Парамонова, Мария Табакова, съобщават от пресцентъра.
Отличените участници ще имат възможност да се включат в Европейската арт олимпиада, която ще се проведе през март 2025 г. в Любляна, Словения, както и в Континенталната арт олимпиада през май 2025 г. в Солун, Гърция. Предвидени са награди и стипендии за отличените частни и държавни балетни и хореографски училища, уточняват организаторите.
Утре, 4 декември, се закрива 54-тото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство в Стара Загора, което в продължение на две седмици бе център на вниманието за всички любители на изкуството.
Изключително рядка сребърна монета от 10 цента, чието местонахождение остава загадка от края на 70-те години на миналия век, беше продадена за малко над 500 000 щатски долара на търг в САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Монетата, изсечена от Монетния двор на САЩ в Сан Франциско през 1975 г., изобразява президента Франклин Рузвелт и е една от двете известни монети без отличителния знак S.
Три сестри от Охайо наследяват монетата след смъртта на брат си, който я е пазил в банков трезор повече от 40 години.
Монетата е продадена за 506 250 щатски долара на онлайн търг, приключил в неделя, 27 октомври, казва Йън Ръсел от аукционната къща GreatCollections в Ървайн, щата Калифорния.
Единственият друг известен образец на сребърната монета от 1975 г. без "S" е продаден на търг през 2019 г. за 456 000 щатски долара, а месеци по-късно с нея се сдобива частен
Графити артистът Иван Янков, известен също като Esteo, обнови с изкуството си още една жилищна сграда на бул. "Сан Стефано" в бургаския квартал "Възраждане". Тя се намира на метри от предходните две, които бяха преобразени като част от кампанията на сдружение "Посока Бургас".
В този проект, който преобразява фасадата на сградата зад спирка "Гладстон", художникът е избрал да изобрази женски образ с птици, пеперуди, пчели и цветя, а посланието му гласи: "Мечтайте! Бъдете добри!". Рисунката е с приблизителни размери 10 на 6 метра, допълва художникът.
Средствата за реализирането на проекта са събрани чрез поредица от благотворителни събития. Ключова роля изиграва първото от тях - груповата изложба "Еклектика", провела се през август 2023 г. За нея над 20 артиста даряват свои творби, за да може с парите от тяхната продажба да се финансира предвиденото облагородя
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията за сингли Хот 100 на "Билборд", отбелязвайки знаково постижение, съобщи сайтът на изданието.
Шабузи заема първото за 17-а непоследователна седмица с парчето A Bar Song (Tipsy), след като предходната седмица се завърна начело.
Постижението е знаково, тъй като в 66-годишната история на чарта A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на първо място сингъл без съпътстващи изпълнители, изпреварвайки Last Night на Морган Уолън, който прекара 16 седмици на върха през 2023 г.
Като цяло само сингълът Old Town Road на Лил Нас Екс има повече седмици начело - 19, но той е с участието на още един изпълнител - кънтри звездата Били Рей Сайръс.
Втората и третата позиции в класацията за сингли Хот 100 на "Билборд" остават непроменени спрямо предходната седми
Момчил Цветков показва изложба пастел, малка пластика и керамика в галерия „Лик“.
Експозицията ще бъзе изложена от 16 октомври до 5 ноември, съобщават организаторите.
„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура“, казва Елена Виденова.
Момчил Цветков е роден през 1960 г. в гр. София. Завършва художествената академия през 1983 г., специалност „Керамика“ при проф. Венко Колев. В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи. Има реализирани изложби в Дортмун
Бронежилетка, на която е нарисувано знамето на Великобритания „Юниън Джак“ (Union Jack) от британския уличен художник Банкси, беше продадена за 780 000 британски лири (932 000 евро) на търг в аукционната къща „Сотбис“, предаде АФП.
Жилетката, изработена от стара полицейска екипировка, е една от петте, създадени от художника. Творбата подчертава високите нива на престъпления с ножове във Великобритания. Оценката й възлизаше на 300 000 британски лири.
Британският рапър Стормзи направи жилетката известна, носейки я на концерта си през 2019 г.
„Както само Банкси умее, той успява да концентрира сложен социален проблем в едно произведение на изкуството“, каза Ема Бейкър, ръководител на отдел „Продажби на съвременно изкуство“ в „Сотбис“.
Миналия месец лондонската полиция обвини двама мъже в краж